Çağdaş Bozkurt:Gerçek insan ilişkileri ile bilim kurgu arasında bir köprü kurmak istiyorum.

  • Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Balıkesir doğumluyum. Lise eğitimimi burada tamamladıktan sonra Manisa’nın Akhisar ilçesinde lisans eğitimimi bitirdim.

  • İlk kitabınız hayatınızda ne gibi değişmelere sebep oldu?

Henüz bir değişime etki yaptığını söyleyemem. Daha çok yeni. Ancak açıkçası benden daha çok, Türk edebiyatında farklı bir etki yapması arzusu içindeyim. Çünkü bu kitapla bir şeyleri az ya da çok kanıtlamayı umut ediyorum. O da sadece bir fantastik ya da bilimkurgu kitabı değil, daha yoğun olarak gerçek hayatların üzerine odaklanmış bir hikâyede, üzerine serpiştirilmiş bir miktar fantastik-bilimkurgu esintileriyle insanlarda merak uyandıran, zekalarıyla alay etmeyen ve sırlarla dolu bir kitap ortaya çıkarmak. Alışagelmiş düşüncelerin aksine, bu ülkede de böyle bir epik dünyanın oluşturulabileceğini göstermek. Yani kısacası gerçek insan ilişkileri ile bilimkurgu arasında bir köprü kurmak istiyorum.

  • Edebiyat ile ilk kez ne zaman tanıştınız? Ne zaman yazmaya başladığınızı hatırlıyor musunuz?

Bu aslında bir rüyada olmak gibi. Nerede ve zaman başladığını bilemediğiniz, kendinizi rüyanın tam ortasındayken bulmaya benziyor. O yüzden kesin bir zaman veremesem de çok küçük yaşlarda başladığımı söyleyebilirim. Hatta ortaokul yıllarında okullarda yapılan birçok hikâye ya da kompozisyon yarışmasında ödüller kazandım. Ancak bu kitabın başlangıcı 16 yaşımdayken, en yakın arkadaşımla okula gittiğim sırada hikâyenin aklıma bir anda gelmesidir. Ardından okul çıkışı heyecanla eve koşturarak gidip kâğıda dökmemle devam etti. Daha sonra yüzlerce sayfa el yazısı bunu takip etti. Arkasından o dönemde elimdeki az bir para ile bütün çarşıyı dolaşıp, en uygun fiyatlı bir daktilo almıştım. Bir yüzlerce sayfa daha onunla yazdım. Sonraki süreçlerde ise bilgisayarım olmadığı için internet kafelerde her gün iki saat yazıp bitirmeye çalıştım. Ve sonunda üniversiteye giderken sahip olduğum bir bilgisayar ile şekillendi. Oldukça uzun ve değişik bir sürecin sonunda bu kitabın oluştuğunu söyleyebilirim.

  • Peki kitaptan önce, yazın serüveninize dair çalışmalarınız oldu mu?

Aslında kitabın hikayesini 16 yaşında kurguladığım için önceki zamanlarda katıldığım kısa hikâye ve kompozisyon yarışmaları haricinde, tüm yazın hayatım o andan itibaren bu kitap oldu.

  • Bundan sonraki kitaplarınız aynı tarzda mı devam edecek, yoksa başka tür projeler gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Şu an için bu kitabım haricinde 3 kadar daha bu tarzda hikayem hazır. Aslında daha doğrusu fantastik ve bilimkurguyu, gerçek hayatın içinde kaynaştırarak, insanların birbirleri ile olan ilişkilerini, potansiyellerini ve bağlarını hikayelere dökmek benim için bir yaşam tarzıdır. O yüzden umarım bu tür yeni projeleri en kısa zamanda hayata geçirebilirim.

  • Kendinizi tam anlamıyla bir yazar, bir edebiyatçı olarak görüyor musunuz?

Asla. Haddime de değil. Çünkü ben bu konuda açıkçası henüz gözlerini dünyaya yeni açmış bir bebek gibiyim. Dünyayı yeni tanımaya çalışan bir bebek. Fakat edebiyatçı olmak, entelektüel bir bilgi birikiminin yanı sıra, çok uzun yıllar içinde doğru ve yanlışları bir pota altında eritip, en doğru noktaya ulaşmaktır bana göre.

 

  • Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir romanın ortaya çıkması ne kadar sürüyor?

Eğer bir romanı benim gibi çok küçük yaşlarda yazmaya başlarsanız, sizi tatmin edecek noktaya ulaşmak için çok uzun yılların geçmesi gerekir. Ancak belli bir birikim içerisinde ne yapacağınıza ve ne yazacağınıza dair gerçek bir olgunluğa ulaşmışsanız ve tabii ki sadece romana odaklanma fırsatı bulursanız, bunu birkaç ay içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sizi en çok etkileyen yazarlar kimlerdir?

Çok küçük yaşlardan itibaren o kadar fazla yazarın kitabını okudum ve kendi içinde kaynaştırıp değerlendirdim ki, burada bir ya da birkaç yazarın ismini yazmak, diğer usta yazarlar için bence çok büyük haksızlık olur. Çünkü okuduğunuz her yazarın kitabı size farklı bir şey katar. Ve bu her seferinde olur.

  • Son olarak, edebi dünyada geleceğe dair başka planlarınız nelerdir?

Bu aslında bir bina inşa etmek gibidir. Tüm planları hazırlar ve temelden inşa etmeye başlarsınız ama neler ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. O yüzden hayatın ne getireceği hiç belli olmadığı için buna kimse net bir cevap veremez. Ancak bundan sonraki arzunuz ne diye soracak olursanız, bir kitap daha okuyucuya sunma fırsatım olursa eğer, herkesin ilgisini çekecek büyük bir konu üzerinde çalışıyorum ve güzel bir macera romanını kitap dünyasına kazandırmayı istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir