Özge Alparslan: Yeri Gelir Mısralar Seninle Dalga Geçer

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Öncellikle merhaba. İstanbul / Kadıköy’de doğdum, şu anda yine İstanbul’da yaşıyorum. On dokuz yaşımdayım. Üniversiteye hazırlanıyorum bir yandan İkinci Üniversite Açıköğretim Atatürk Üniversitesi’nde okuyorum.

İlk kitabınız hayatınızda ne gibi değişmelere sebep oldu? Size ne kattı bu kitap?

Hayatımın çok değiştiğini söyleyemem. İnsanların sosyal medya üzerinde mesajları benimle olan paylaşımla iyi dilekleri hoşuma gidiyor, bunu söylemeden geçemem. Okurlarımın düşüncelerini önemsiyorum bir nevi bana yol gösteriyorlar. Kitabımın bana kattığı nokta doğru yolda olduğumun göstergesidir.

Edebiyat ile ilk kez ne zaman tanıştınız? Ne zaman yazmaya başladığınızı hatırlıyor musunuz?

Tam olarak bilmiyorum ama lise zamanında tiyatro eğitimi aldığım sırada ufak ufak yazmaya başlamıştım. O zamanlar hep farkında değildim yazdığım şeylerin ufkumum daha da genişlediğini fark ettim, ortaya daha farklı şeyler çıktığını farkında oldum. Farklı dünyalara yelken açmış gibiydim, bu yüzden devam ettirdim, daha sonra yazmayı hiç bırakmadım.

“Edebiyat” sizin için ne anlama geliyor?

Edebiyat derinliğe işlenen nakış gibi sen ne kadar dikiş atarsan o kadar fazla bilgi alırsın. Her mısranın, paragrafların özü anlamı olmalı, her sözcüğün tadına varmak gerekir. Ağızdan çıkan sözcüklerin beyanı olmalı, önemli olan size ne kattığı, kendimde en çok derinliğe indiğim nokta burası oldu. Ben kendime ne verirsem insanlara da onu katmalıyım. Saflık, gerçeklik duygulara tercüman en güzel anlatılmasına sebep olan gerçekliktir edebiyat.

Peki ya yazmak?

Muhteşem bir his… Kendimi alıkoyamıyorum. Farklı dünyaya açılıyorsun hiç tatmadığın şeyleri yaşamaya başlarsın. Sözcükler âdeta dans etmeye başlar seninle, bırakmaya kalktığında insan boğulmaya başlar. Yeri gelir mısralar seninle dalga geçer, sanki yanındaymışlar gibi iyi-kötü her türlü seninle olurlarmış gibi. Yazmak dile kolay olmayabilir, yazarın iç dünyasındaki iz düşüm yanıltabilir.

Peki kitaptan önce, yazın serüveninize dair çalışmalarınız oldu mu?

Bunun derinlemesine girersem… Tiyatro eğitimi almadan önce de lise yıllarımda kitap köşelerine yazdığım yazılarım olmuştu. Hepsini bir köşeye koydum, sonra geri dönüp bakmadım. Neden böyle bir şey yaptığıma dair bir fikrim yoktu. Belki daha önceden başlayabilirdim, bazı olaylar beni bir adım geriye attı. Bunun sebebi çevremden dolayı da olabilirdi, yazmaktan vazgeçmedim yine yazmaya yeni şeyler üretmeye devam ettim.

Bundan sonraki kitaplarınız aynı tarzda mı devam edecek, yoksa başka tür projeler gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Hep aynı tarzda olmayı düşünmüyorum aslında yeni, hatta denenmemiş birçok şeyi yapmayı düşünüyorum. Umarım bunu yapmamda bir sorun çıkmaz, okurlarımız ilerleyen zamanda bunun değişim olduğunu düşünecek bazıları, başta olduğum gibi kalmamı isteyecek ama ben daima farklı uğraşlar içinde olmak istiyorum.

Kendinizi tam anlamıyla bir yazar, bir edebiyatçı olarak görüyor musunuz?

Evet dersem bunda diğer edebiyatçılarımıza haksızlık etmiş olurum, daha gencim yolun başında, fazlasıyla pişmem gerektiğin farkındayım. İyi bir noktada olabilmem için daima yenilik içinde olmam gerekir.

Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir romanın ortaya çıkması ne kadar sürüyor?

Bunu tam söylemem yanlış olabilir, hayatımız planladığımız gibi gitmiyor, tam bir süre söylemem yanlış olabilir.

Sizi en çok etkileyen yazarlar ve şairler kimlerdir?

Bir yazara bağlı kalmak istemiyorum, her bir yazardan bir şey kapmak istiyorum, her zaman yeni şeyler öğrenmek peşindeyim, bunu yapınca kendimi daha iyi hissediyorum. Her yazarın kendine göre bir tarzı var; bunu apaçık şekilde göremeyebiliriz, her zaman ipin uçunu açık bırakmamak gerekiyor, bazı yeri gizli tutmak insanda merak uyandırır. Okuduğum her kitabın farklı tadı vardı, şu an için yok gibi.

Peki bu kitaptan sonra yeni kitap çalışmaları var mı? Okurlarınıza yeni kitap hakkında tüyo verme şansınız var mıdır?

Evet, üzerinde çalışmaya başladığım bir çalışmam var. Konusu hakkında okurlarıma sürpriz olsun istiyorum. Farklı bir şey denemek istiyorum ikinci kitabımda, yakın zamanda umarım bitirmeye çalışacağım, okurlarım kitabımı beğenerek okurlar umarım.

Son olarak, edebî dünyada geleceğe dair başka planlarınız nelerdir?

Herkesin geleceğe dair planları olduğu gibi benim de var. Öncellikle okulumu bitirmem gerekiyor o sırada da kalemi elimden bırakmıcam. Fazlasıyla pişmem gerekiyor.Yeni şeylere her daim açığım birçok aşamadan geçmem gerekiyorsa geçmeye hazırım, iyi yere gelmem gerekiyor, o yüzden daima çaba içinde olmam lazım. Gelecek nesillere adımdan söz ettirmek istiyorum. İşimde iyi olmak istiyorum, yaptığım işin insanlara faydalı olmasını istiyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir