Betül Şengül; Kitapsız Bir Yaşam Bana Göre Kör, Sağır ve Dilsiz Yaşamak Gibidir!

Öncelikle kendinden bahseden misin? Kimdir Betül Şengül, ne iş yapar, kendini nasıl anlatır?

1997 istanbul doğumluyum. 20 yaşındayım. Suadiye Anadolu Lisesi 2015, Bahçeşehir Üniversitesi 2017 Tıbbi Laboratuvar bölümü mezunuyum. Şu anda Yeditepe Üniversitesi Genetik Mühendisliği öğrencisiyim. Ailemle yaşıyorum. Genelde aktif, hareket etmeyi seven biriyimdir ve olabildiğince çeşitli etkinlikler veya organizasyonlarda yer almaya özen gösteriyorum. Ayrıca tiyatroyla da ilgileniyorum ve bir kurum da eğitim alıyorum;  okumayı, yazmayı seviyorum. Hayatta inandığım en çok inandığım şey; bir iş başarmak için önce istemek, inanmak ve yola koyulmak gerekmektedir.

Bize biraz Narin’den bahseder misin? Bu öyküyü yazmandaki amaç neydi?

Narin’den kısaca bahsetmem gerekirse; aslen Antepli olup ailesinin maddi durumu yerinde olmadığı için Urfalı zengin bir aileye evlatlıklık verilmesiyle başlayan hikayesini sade bir dille anlatıyorum. Böyle bir öyküyü kaleme almamdaki amaç aslında günümüz kadınına verilmeyen değeri gözler önüne sermek ve verilmesi gereken değeri kendi yorumumla insanlara iletmekti.

İlk kitabın hayatında ne gibi değişmelere sebep oldu. Sana ne kattı bu kitap?

Öncelikle sosyal anlamda önemli bir yere sahip olmamı sağladı. İnsanlara yararlı olabileceğimi keşfettim ve zaten başından beri istediğim topluma faydalı bir birey olmamın önünü açtı. Bu sayede önümüzdeki günlerde birçok projede yer alabileceğim.

Edebiyat ile ilk kez ne zaman tanıştın? Ne zaman yazmaya başladığını hatırlıyor musun?

Edebiyatla ilk kez 3. sınıfa giderken yani, 10 yaşında falan tanıştım. Bir komşumuzun bana kitaplardan bahsetmesiyle başladı her şey ve bu olaydan sonra şiir yazmaya başladım. Beni şiir yazmaya teşvik eden durum ise yaşadığım çevre oldu; böylelikle küçük yaşta yazmaya başladım ve bu konuda kendimi geliştirebileceğimi düşündüm, düşündükçe devam ettim yazmaya…

“Edebiyat” senin için ne anlama geliyor?

Edebiyat benim için aslında bir bir yaşam biçimi ve bence insanın kendini gördüğü, kendini ispatladığı bir serüvendir. Edebiyatsız ve kitapsız bir yaşam bana göre kör, sağır ve dilsiz yaşamak gibidir!

Peki ya yazmak?

Yazmak benim için başta duygularımı kağıda dökmek ve hayal gücümü yansıtmaktı.  Bir rahatlama-iyileşme biçimi… Sözle anlatamadığım duygu ve düşünceleri ifade etmek adına en makul seçenek diyebilirim…

 Peki kitaptan önce, yazın serüvenine dair çalışmaların oldu mu?

Kitaptan önce şiirler yazıyordum. Hatta öykü yazmaktan daha çok şiir yazmaya ilgim vardı, fakat bir gün öykü yazmayı denedim ve kalemimi konuşturmaya çalıştım. (Hayal gücüm ve duygularım doğrultusunda)

Bundan sonraki kitapların aynı tarzda mı devam edecek, yoksa başka tür projeler gerçekleştirmeyi düşünüyor musun?

Bundan sonraki kitaplarım hakkında şu anda net düşüncelerim yok ama aklımda şiir kitabına yönelik çalışmalar var. Öykü veya roman yazarsamda her tarzda yazmayı düşünüyorum.. Daha çok aşk, dram, sürükleyici hikayeler tercihimdir.

Kendini tam anlamıyla bir yazar, bir edebiyatçı olarak görüyor musun?

Tam anlamıyla derken şu an için çok erken bir tanım olarak düşünüyorum. Çok güçlü kalemler olduğuna da inanıyorum. Fakat kendimde de ileride onlardan biri olabilecek potansiyeli görüyorum. Bu yüzden ben de zamanla güçlü bir edebiyatçı ve güçlü bir yazar olabileceğime inanıyorum.

Sence bir sanatçı olmadan da sanata hizmet edilebilir mi?

Başarmak isteyen ve okuyan herkes bence bir şekilde çoktan sanata hizmet etmiştir…

Sizi en çok etkileyen yazarlar ve şairler kimlerdir?

Canan Tan, Turgut Uyar, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Sinan Akyüz, Nazım Hikmet ve daha niceleri…

Peki bu kitaptan sonra yeni kitap çalışmaları var mı? Okurlarınıza yeni kitap hakkında tüyo verme şansınız var mıdır?

Elbette çalışmalarım devam edecek, şu anda yeni kitap hakkında bilgi vermek çok erken olur ama şunu söyleyebilirim; kalemimi elime alıp kendi oluşturduğum dünyamda yazmaya en kısa zaman da yeni eserlerle devam edeceğim.

Son olarak, edebi dünyada geleceği dair başka planlarınız nelerdir?

Şu anda istediğim doğrultuda yazmayı başarmaktan başka planım yok. Şimdilik tek hedefim insanları yazmaya ve okumaya teşvik edip onlara yazdığım ve yazacağım eserler doğrultusunda ışık tutmak, insanlığa, hayata, yaşama bir şekilde fayda sağlayabilmektir… 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir