FARUK GÜZEL

1) Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Evet tabiki de. İsmim Faruk GÜZEL. Aslen Ankara-Şereflikoçhisarlıyım ve Antalya’da oturuyorum. Lise mezunuyum. Dar gelirli bir aileden geldiğim için, maalesef liseden sonra okul hayatına devam edemedim. Bir mobilya şirketinde çalışıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.
2) İlk kitabınız hayatınızda ne gibi değişmelere sebep oldu.  Size ne kattı bu kitap?
Öncelikle edebiyatın içinde var olmak, bütün yazarlar gibi, benim için de inanılmaz bir mutluluk. Okumayı seven insanlara, okunacak bir şeyler sunmak mükemmel bir duygu. İlk kitap benim için ileriye bir adım daha gitme ve yeni yeni kitaplar yazma adına büyük bir umut oluşturdu. Bu aralar, günüm genelde kitap imzalamakla geçiyor. Kitabımız çok yeni olmasına rağmen satışlar iyi gidiyor.Gerek sosyal medya olsun, gerekse çevremdeki insanlar olsun bir çok okurdan, çok güzel tepkiler alıyorum. Hatta bir kaç ses sanatçısı arkadaşla da şarkı sözü adına çalışmalar içindeyiz. Bu da beni daha çok heveslendiriyor.
3)Edebiyat ile ilk kez ne zaman tanıştınız? Ne zaman yazmaya başladığınızı hatırlıyor musunuz?
Edebiyat ile çocuk yaşlarda tanıştım diyebilirim. Ders olarak da edebiyatı çok seviyorum. Ortaokul yıllarımdı. Değerli edebiyat öğretmenim Bülent ESMER birgün elinde bir romanla geldi. Tarık Buğra’nın “küçük ağa” isimli romanıydı. Bize o gün o kitaptan biraz kesitler okumuştu. Sonra şöyle dedi ” arkadaşlar bu kitabı alın okuyun, tavsiye ederim” O zamanlar roman okumaya ilgi duydum. Ortaokul yıllarımın sonlarına doğru da şiirlere ilgi duyup, küçük küçük yazmaya başladım.
4)“Edebiyat” sizin için ne anlama geliyor?
Edebiyat bir toplumun özünü yansıtma biçimidir. Yazmayı bir tarafa bırakırsak, okumak, araştırmak ve  yeni bir şeyler öğrenmek kadar güzel bir şey olamaz. Edebiyat bence, “öz” ile “söz” karışımını bir bütün haline getirip, aldığını karşı tarafa sunabilme sanatıdır.
5) Peki ya yazmak?
Yazmak, bir yazarın ruhunu temsil eder. Bana göre iki türlü yazmak vardır. Yaşadıklarını yazmak ve yazdıklarını yaşamak. Ben genel de yazdıklarını yaşayanlardanım. Hangi konuda ne yazacaksam önce yaşamam gerekli hafızamda.
6) Peki kitaptan önce, yazın serüveninize dair çalışmalarınız oldu mu?
Tabiki de. Ben 19 yıldır şiir yazıyorum. Bu zamana kadar belki bir kitap çalışmasına girmedim ama çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde zaman zaman şiirlerimi görücüye çıkarma fırsatı buldum. Roman adına da küçük çaplı çalışmalarım oluyor. Profesyonel anlamda bu kitap benim ilk deneyimim oldu.
7) Bundan sonraki kitaplarınız aynı tarzda mı devam edecek, yoksa başka tür projeler gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?
Yarının insana ne getireceği belli olmaz. Ben ilk olarak dörtlük şiirlerle başladım. Sonra serbest şiirler ilgimi çekti. Bilmiyorum belki de ilerde bir roman da sürpriz sayılmaz.
8) Kendinizi tam anlamıyla bir şair, bir edebiyatçı olarak görüyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Az önce de dediğim gibi okumak, öğrenmek, yazmak hayatımda hep olduğu sürece, her gün biraz daha gelişeceğimi düşünüyorum. Sadece bunlar da yetmez bence. Hiçbir zaman “tamam ben oldum” dememek lazım. Daha gidilecek yol epeyce uzun yani.
9)Bir sanatçı olmadan da sanata hizmet edilebilir mi?
Sanata hizmet için sanatçı olmaya gerek yok bence. Bir küçük gazete parçasını okumak bile bir hizmettir. Çünkü orada anlatılmak istenen bir şey vardır ve siz verileni orada alırsınız. Sonra o konuda bir bilgi sahibi olursunuz. Doğruyu bilmek, öğrenmek yani verileni almak da bir hizmet değil midir?
10) Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir şiir kitabının ortaya çıkması ne kadar sürüyor?
Bu tamamen ruh halinize bağlı. Kimi zaman bir günde 4-5 şiir yazarken, kimi zaman da 4-5 ay hiç şiir yazamıyorsunuz mesela.
11) Sizi en çok etkileyen yazarlar ve şairler kimlerdir?
Dünya edebiyatında yer edinmiş yabancı yazarlara şüphesiz  kimse bir şey diyemez. Yerli yazarlarda da ayrım yapamayacağım. Hepsinin kendine has bir üslubu, anlatım tarzı var. Şimdi size birkaç isim saymak zorunda olsam, sevdiğim ve adını unuttuğum diğer yazara haksızlık etmiş olurum.
12 Peki bu kitaptan sonra yeni kitap çalışmalarınız var mı? Okurlarınıza yeni kitap hakkında tüyo verme şansınız var mıdır?
Evet şu anda ikinci şiir kitabım için çalışmalara başladım bile. Birikimimde birçok şiir var ama bu yeni şiirler yazmayacağım anlamına gelmez. Nefesim yettiğince yazacağımı biliyorum. Buna mecburum, çünkü ruhumun ekmeği, suyu şiir yazmak diyebilirim.
13) Son olarak, edebi dünyada geleceğe dair başka planlarınız nelerdir?
Bunu söylemek için şu an çok erken ama, ileride sayısız esere imza atmış, saygısını ve saygınlığını hiç kaybetmemiş bir yazar olarak anılmak, aynı zamanda edebiyat dünyasının değerli isimleri arasında yer edinmek harika olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir