Barton Fink

Coen Brothers filmleri arasında yer alan ve adını, kahramanının adından alan film, yeni ve önemli bir anlaşmaya imza atmış yazarımız Barton Fink ‘in, emaneten yerleştiği otelde yazmaya çalışırken başına gelenleri anlatıyor. Filmin teknik başarısının nedeni diğer filmlere göre daha “sembolik” ya da  “alegorik” olması.

Barton Fink ‘te pek çok cümle ve bazı olaylar, mitolojik ve mistik olarak sembolize edilmiş. Bu, bazılarına göre “otelin aslında bir cehennem olduğu” gibi açılardan değerlendirilirken, bazıları için de entelektüeller ile standart insanların çatışmasını anlatan bir film olarak görülüyor. Tabii, edebiyatın bir sektör haline gelişi ile ilgili sahneler de dikkatten kaçmamalı.

Biz bu seçkinin kodları açısından bakarsak Barton Fink ‘in bir yazma ortamı olarak “karanlık” atmosferine, yazarın yazma sürecindeki ruh haline dikkat edebiliriz. Kişisel bir ek olarak şunu da ekleyim: Barton Fink, daha çok “yazamamanın filmi” diye nitelendirilebilir. Yine de Barton Fink, bir seçki maddesi olarak ele alınmaktan ziyade uzun uzun incelemelere ihtiyaç bırakan bir film. Farklı analiz teknikleriyle bakıldığında hep daha farklı sonuçlar verebilecek olan filme karşılık Coen Kardeşler’in, insanların her sahnede bir şifre aranmasını komik bulduklarıyla ilgili beyanları olduğunu da analım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir